Для більшості міських жителів навушники давно стали предметом першої необхідності. Комусь зручні бездротові, хтось фанатіє по джеку 3,5 мм, а деякі взагалі бачать у них ціле хобі і збирають колекцію. Але чого взагалі все починалося?

Спробуємо трохи розповісти.

Перші прототипи
Ідея навушників у 19 столітті буквально витала у хмарах. У 1875 році Олександр Белл патентує телефон, винахід швидко набуває популярності. Виникає безліч моделей апаратів та аксесуарів для них. Одним із них стали навушники француза Ернеста Меркадьє. Цікаво, що вони були у формі «затичок». Поряд з цим в Англії виникає компанія Electrophone System, яка встановлює мікрофони в концертних залах і пропонує абонентам по телефону слухати симфонії та театральні п'єси з підписки – 5 фунтів на рік. А за додатковий фунт можна підключити і другий динамік, що робить затребуваними навушники.

Вдруге навушники знадобилися світу разом із появою радіо. На початку століття американський інженер-електрик Натаніель Болдуїн патентує комплект головних телефонів із п'єзоелектричним гучномовцем і дуже високим імпедансом — близько 8 тисяч! Відмінна якість звуку дозволило моделі знайти своє місце в історії: навушники знаходять застосування у військових. ВМС США замовляє 100 пар, навіть не підозрюючи, що винахідник робить їх вручну на кухні.

Динамічний гучномовець з'явився тільки в 1925 році, приблизно одночасно з підсилювачем та електричним фонографом. З'являється потреба в навушниках з такими параметрами як звучання, надійність і комфорт — причому не тільки для військових, а й для студій звукозапису. В 1937 році - Beyerdynamic випускає перші динамічні навушники DT-48.

Стерео ера

Всі навушники до початку шістдесятих вміли грати музику лише в моно. По-перше, найчастіше вони використовувалися льотчиками та військовими, по-друге, сама музика також була переважно в моно. Не дивно, що коли до інженера Джона Косса прийшов друг, якому необхідно було послухати бінауральний запис на магнітній плівці, вони не змогли знайти придатні для цього навушники. Довелося зробити свої. Модель Koss SP-3 здійснила справжню революцію та відкрила світові персональне аудіо. Навушники Koss домінували на цьому ринку всі шістдесяті, а в 1984 році компанія представила ще одну культову модель - Porta Pro, яка без будь-яких змін випускається досі.


1968 - Sennheiser випускає перші відкриті навушники HD 414
Тільки за перший рік було продано понад сотню тисяч екземплярів, а за весь час – рекордні 10 мільйонів. Ці навушники підвели світ до епохи портативного аудіо і стали одними з перших навушників Hi-Fi.

Ера портативного звуку
1979 - Sony випускає Walkman і навушники MDL-3L2
Навушники поставляються разом із плеєром, але в окремій коробці. Це комбо миттєво підкорює світ, повністю змінюючи уявлення, як можна слухати музику. Вона тепер доступна не тільки в кімнаті з магнітофоном і колонками, а й у дорозі, на природі, в польоті де завгодно.
1979 - Bose винаходить навушники з шумозаглушенням
Відповідно, перші 20 років технологія розвивалася і застосовувалася в основному в навушниках для льотчиків, військових, будівельників та інших фахівців, які стикаються з постійним набридливим шумом. Лише в 2000 році виходять у світ перші навушники з шумозаглушенням для рядових споживачів - Bose QuietComfort, а ще через якийсь час технологію доопрацюють до вражаючих результатів.

1995 - звукач Van Halen винаходить прототип сучасних «затичок»
Наприкінці п'ятдесятих компанія Westone розпочинає виробництво слухових апаратів із внутрішньоканальною конструкцією. У середині вісімдесятих разом із Sony вони випускають перші навушники, а через кілька років спільно з Shure роблять для музикантів вушні монітори з арматурною конструкцією.


Побачивши тут свій шанс, звукач гурту Van Halen Джон Стоу робить вже дводрайверні арматурні монітори, щоб розширити діапазон частот і випускає їх під брендом Ultimate Ears. Вони стають стандартом серед музикантів.

Новий час

2005 - Bluetake випускає перші бездротові навушники i-PHONO BT420EX
Ще на початку дев'яностих компанія Koss випускає навушники JCK-300, які підключаються до джерела через ІЧ-порт.
Спочатку новинка годилася, щоб говорити по телефону, але поступово наростила швидкість передачі даних для потокового аудіо.
Першими по-справжньому бездротовими (True Wireless) навушниками стали Apple AirPods.

2011 - Razer випускають перші у світі навушники Tiamat 7.1
Новинка не випадково випущена виробником геймерської периферії та представлена ​​на Gamescom 2011: об'ємний звук дає реальну перевагу в іграх.

Не можна не відзначити, що на початку нового тисячоліття навушники з пристрою незграбної конструкції перетворилися на аксесуар зі стильним дизайном. За це варто дякувати компанії Apple, Bose та Beats by Dr. Dre — найменш консервативних виробників, які сміливіше експериментують з дизайном і завжди прагнуть наділити свої продукти новітніми технологіями: Bluetooth, голосове управління і розумні функції.

І якщо ви теж жити не можете без навушників, тоді обирайте новенькі в нас на сайті.