Вибір монітора — квест ще той.
Людям доводиться враховувати не тільки виробника, діагональ і колір приладу, але і ряд важливих параметрів, в яких не зовсім розбираються.

Основні критерії наступні:

 • діагональ;
 • розрішення та пропорції екрана;
 • розмір пікселя;
 • тип материці;
 • час відгуку і частота оновлення;
 • яскравість і контрастність;
 • колірне охоплення;
 • підтримувані роз'єми;
 • призначення (робота, ігри, мультимедіа).

Окрім цього варто врахувати і свої вподобання:

 • дизайн;
 • наявність додаткових UЅВ-портів і роз'ємів;
 • підсвіта;
 • підтримка 3D;
 • адаптивні технології (Nvidia G-Buns, АМD Frеіvnс, Flіskеr Frеі);
 • сенсорне управління;
 • aĸycтична система;
 • підтримка VЕЅА-кпліплень;
 • повертання екрану на 180 градусів.

Складно? Але ж ви хочете купити модель мінімум на 3-4 роки, а тому необхідно враховувати всі нюанси.

Тож давате розбиратися в основних разом.

Діагональ
Сучасні монітори зазвичай мають діагональ 17-35 дюймів. Один дюйм – це 2,54 см. Чим більший монітор, тим комфортніша робота з ним: на великому дисплеї вміщається більше вікон та текст значно збільшується. Але сидіти в офісі близько до величезного екрану не зовсім правильно: ви постійно бігатимете очима по всій поверхні і від цього втомлюватиметеся. Хоча навіть великі монітори можуть знайти в офісі гідне застосування. Вони незамінні, якщо ви постійно працюєте з кількома вікнами або великими таблицями.

Для офісу: 20-24 дюйми. Це оптимальний варіант, який пояснюється кількома факторами:

 • По-перше, невеликий простір найкраще підходить для зосередженої роботи, оскільки дисплей повністю потрапляє у поле зору.
 • По-друге, компактні моделі коштують недорого.

Виняток можуть становити окремі групи співробітників — наприклад, дизайнери, яким потрібен дорогий монітор з великою діагоналлю, високою роздільною здатністю та точністю передачі кольорів.

Для дому: 24-27 дюймів. Тут діапазон великий, але межі приблизно такі. Якщо ви періодично граєте або дивитеся відео, вибирайте варіант від 27 дюймів, якщо просто використовуєте офісні програми - можна поменше і дешевше. Під час встановлення монітора в нішу, не забудьте виміряти її ширину.

Для творчої роботи та розваг: 28-31 дюйм. Якщо ви фотограф, дизайнер або просто любитель кіно - вам відмінно підійдуть моделі з діагоналлю 28-31 дюймів. З ними зручно працювати, наприклад, у багатовіконному режимі.

Роздільна здатність екрану та щільність пікселів
Від роздільної здатності екрана безпосередньо залежить якість і чіткість зображення. Тому фахівці не рекомендують купувати дисплеї з низькою роздільною здатністю, навіть якщо монітор буде використовуватися для простих завдань. При тривалій роботі з таким пристроєм очі почнуть істотно втомлюватися від неякісної картинки. Для якісного промальовування з високою деталізацією потрібні монітори з роздільною здатністю Full HD.

Для офісу. Мінімальний поріг для офісу - 1280х1024. Хоча на сьогоднішній день це вже застарілий дозвіл, його часто вибирають для роботи з текстом та таблицями, наприклад, для бухгалтерії. Відсутність дрібних деталей менше напружує зір, отже менше втома.

Для розваг. Найбільш поширеним вважається формат 1920х1080, він підходить для комфортного перегляду фільму, гри або навіть роботи з графікою у Full HD та кутом огляду до 178°, який забезпечує IPS матриця. Це найкраще співвідношення за ціною та якістю.

За наявності достатнього бюджету можна вибрати монітори із сучасним 4К дозволом. За задоволення доведеться заплатити, але якість та реалістичність не змусять вас пошкодувати про вибір. Але для ультрависокого дозволу буде потрібна й потужна відеокарта.

Матриця монітора
Тип матриці екрана при виборі якісного комп'ютерного монітора не менш важливий параметр, ніж роздільна здатність та розмір. На сьогоднішній день існує чотири основні технології виготовлення матриць.

TN (TN+Film) – недорогі, але швидкі. Монітори з їх використанням, як правило, належать до дешевого сегменту. Якість зображення далеко від ідеалу, та й передача кольорів не тішить. З недоліків також варто відзначити невеликі кути огляду і появу «битих» пікселів.

Зате вони добре підходять для ігор та фільмів, завдяки своїй швидкодії та контрастності зображення. Матриця TN також буде придатна для роботи в офісі чи інтернеті.

IPS матриця відноситься до середнього цінового сегмента відповідної якості. Кути огляду, правильно передають ідеальний чорний колір і відтінків. Але їхній відгук поступається. Тому, незважаючи на сучасні модернізації матриці зі збільшеним часом відгуку, геймери все ж таки віддають перевагу попередній технології.

VA (PVA, MVA) — альтернатива попереднім типам матриць як за ціною, і за параметрами. Кути огляду та передача кольору VA значно кращі, ніж у TN, а контрастність залишається однією з найкращих у галузі. Недоліком вважається, що VA погано передає півтони і колірний баланс сильно варіюється залежно від погляду користувача.

OLED - такі матриці мають величезну кількість переваг. Серед них можна відзначити глибокий чорний колір, недосяжний для інших типів матриць, широкі кути огляду, висока яскравість та контрастність. OLED-матриці не вимагають додаткового підсвічування, мінімізуючи товщину телевізора та відкриваючи нові обрії для експериментів. Недолік цих матриць лише один — їх висока ціна.

Час відповіді
Даний параметр - не основний, і швидше за все не стане в нагоді офісним працівникам або невибагливим людям для роботи в мережі. Але для геймерів - це надважливо.

Від цієї характеристики залежить швидкість відтворення картинки: що менше відгук, то швидше з'явиться зображення і плавніше зміниться картинка. За високих показників зображення може спотворюватися. Вимірювання цього параметра відбуваються у мілісекундах (мс). Стандартним вважається 3-4 мс. Але якщо ви часто граєте в динамічні ігри, вибирайте екран із відгуком до 2 мс.

Частота оновлення
Різниця між звичайними 60 Гц та сучасними 144-240 Гц разюча. Картинка стає плавнішою і природнішою, а про розмиття в динамічних сценах можна забути, як про страшний сон.

Яскравість та підсвічування екрану
Яскравість монітора – це кількість світла, що походить від чисто білого екрана. Сучасні пристрої мають показники від 200 до 1400 кд/м2. Чим вище характеристика – тим якісніше та чіткіше зображення при попаданні на нього променів сонця. 
Підбирати потрібний показник яскравості слід виходячи з освітленості приміщення, де буде комп'ютер. Якщо монітор розташований навпроти вікна, краще вибирати пристрій із більшими показниками. Так, для монітора, що знаходиться у постійному освітленні, підійде яскравість від 350 кд/м2.

Основний асортимент моніторів виконаний із використанням LED-підсвічування. Це пов'язано з більшою рівномірністю та більшим терміном служби LED пристроїв.

Важливо вибирати монітори, які не мають яскравих переходів або плям на дисплеї. Оцінити цей показник можна лише візуально у затемненому приміщенні.

Контрастність
Цей параметр полягає у відношенні найсвітліших і темних точок екрана. Вибір високої контрастності означає, що чорний колір картинки на екрані дійсно візуально відповідатиме чорному, а не темно-сірому. Аналогічно і з білим кольором та півтонами картинок.

Для найкращої передачі кольорів рекомендується вибирати показники від 1:1000. А людям, чия робота безпосередньо пов'язана з кольоропередачею та зображенням, підійде параметр 1:5000.

Це не найважливіші особливості, але якщо з основними ви вже визначилися, зверніть увагу і на них.

Покриття дисплея

Глянцеве. Його безперечним плюсом вважається яскрава і соковита картинка, проте при попаданні прямого світла видимість зображення сильно псується. 
Матове. Навпаки, не може похвалитися насиченістю картинки. Натомість дозволить комфортно працювати навіть при прямому влученні світла на екран монітор.

Слід заздалегідь визначити розташування ПК та монітора, та вибирати покриття, виходячи з розташування екрана.

Роз'єми
Купуючи, рекомендується звернути увагу на роз'єми в обладнанні. Усього їх буває кілька:

VGA (D-SUB) - застарілий для сучасних відеокарт роз'єм, сумісний виключно із зразками минулих років.
DVI (DVI-I, DVI-D) - наступник D-SUB, включений практично у всі сучасні монітори. Якісно та швидко передає сигнал, тим самим забезпечуючи збільшення максимального дозволу.
HDMI - має більшу, в порівнянні з DVI, пропускну здатність. Підтримує всі дозволи до 4К. Може передавати одразу і аудіо-, і відеосигнали, завдяки чому може застосовуватися для з'єднання не тільки із системником, а й іншою мультимедійною апаратурою.
DisplayPort - найсучасніший і найефективніший на даний момент роз'єм. Аналогічно порту HDMI передає відео та аудіосигнали через спеціалізований порт. Має значно більшу пропускну здатність.