Головним нововведенням і трендом цього року в ноутбуках стане масове використання OLED дисплеїв.

Технологія органічних світлодіодів OLED абсолютно не нова, її розробкою вчені займаються більше 50 років. У телефонах вперше OLED дисплей застосувала Samsung в 2004 році, а в 2012-2013 роках Samsung і LG вже масово представляли свої телевізори з панелями OLED. І сьогодні цей тип дисплеїв став для смартфонів і телевізорів можна сказати "стандартом" в середньому і верхньому ціновому сегментах. До недавнього часу виробники ноутбуків, можна сказати, повністю ігнорували сегмент OLED дисплеїв, а моделі з такими екранами на ринку можна було перерахувати на пальцях однієї руки.

Основним виробником OLED дисплеїв для ноутбуків є компанія Samsung, яка довгий час була противником виробництва OLED панелей з діагоналлю 13-17 дюймів. І тільки за останні кілька років ставлення Samsung до панелей для ноутбуків стало змінюватися. Як результат, в 2021 році більше половини модельного ряду ASUS Zenbook отримають OLED дисплеї.

І ось 5 причин чому:

- OLED виділяє на 70% менше шкідливого синього кольору, ніж LCD дисплеї.
Для людського ока найшкідливішим є HEV-випромінювання, що розташоване в кінці видимого колірного спектру. Воно має дуже високий рівень енергії і створює найбільше навантаження для наших очей.

Синій колір має довжину хвилі в діапазоні 420-490 нанометрів, а найшкідливіший для наших очей синій колір знаходиться в діапазоні 420-460 нанометрів. OLED дисплей захоплює всього 6,5% колірного простору HEV-випромінювання, в той час як LCD дисплеї захоплюють 21,5% шкідливого для очей синього кольору.

Але високоенергетичне світло потрібне для наших очей і повсякденного життя, воно впливає на виділення мелатоніну - гормону, що стимулює сон. Зазвичай це світло ми отримуємо від сонця, але в поєднанні з синім кольором від гаджетів, рівень мелатоніну може змінюватися, що буде чинити негативний вплив на наш сон. Ми почнемо довше засипати, і на відпочинок уві сні у нас буде менше часу. З цих причин боротьба з синім кольором набуває все більшої актуальності, а OLED дисплеї цю проблему допомагають вирішувати.

- OLED дозволяє досягнути максимального колірного охоплення DCI-P3
OLED володіє точною передачею кольору і розширеним колірним охопленням, яке становить 100% колірного простору DCI-P3, що застосовується в кіноіндустрії. Кольорову палітру DCI-P3 переважно використовують фахівці, що професійно працюють з зображеннями. Ноутбуки з OLED дисплеями виділяються на тлі аналогів з LCD дисплеями і помітні неозброєним поглядом, картинка виглядає більш яскравою і соковитою, а працювати за таким екраном справжнє задоволення.

- OLED володіє вищим сприняттям яскравості
При меншій яскравості екрану робота з ноутбуком стане більш комфортною і очі будуть менше втомлюватись. Це можна порівняти з тим, що замість яскравого цифрового дисплею ми дивитимемося на паперову книгу.

- OLED володіє мінімальним часом відгуку
При високому часу відгуку матриці людське око здатне помітити невелику замилювання предмета, тому всі виробники прагнуть до мінімального часу відгуку. На даний момент найшвидшим монітором з TN матрицею є ASUS VG245HEY з часом відгуку 0,6 мс. Але і навіть він не дотягує до OLED панелей, в яких час відгуку дорівнює 0,1 мс.

- OLED передає "справжній" чорний колір
На відміну від LCD панелей з єдиною підложкою,що світиться, OLED дисплеї володіють мільйонами пікселів, кожен з яких може світитися самостійно. Тобто OLED дисплей може вмикати та вимикати кожен окремий піксель, чого неможливо зробити на LCD дисплеї.

Завдяки цьому вдається досягнути екстремально високого коефіцієнта контрастності з значенням 1 000 000:1, в той час як для LCD панелей це значення в більшості випадків рівне 1 000:1. Висока контрастність і справжній чорний колір роблять дисплеї OLED привабливими для перегляду відеоконтенту, дозволяючи насолодитися яскравими фарбами і грою тіней.

Такі переваги мало в кого викличуть сумніви, і в найближчому майбутньому, напевно, більшість користувачів перейде на такий вид моніторів, для безпечної роботи та комфортного перегляду.