Як добре в офісі - інтернет собі стабільненько працює і навіть не потрібно задумуватись як і завдяки чому.

А от щоб забезпечити стабільне зєднання вдома, то вже потрібно трохи запастися терпінням, адже в наш час на ринку такий великий вибір wi-fi роутерів, що просто голова йде обертом.

І щоб потратити на такий вибір хоч трохи менше сил та часу давайте розбиратися на що варто звернути увагу.

Стандарти та маркетингові класи Wi-Fi

Почнемо з таких параметрів як класи і швидкості. В останні роки виробники стали використовувати для позначення рівня пристроїв маркетингові класи, іноді виносячи їх прямо в назву. Це ті самі абревіатури виду N450, AC2600 або AX3600, де першими йдуть літери, що вказують на максимальний підтримуваний стандарт, а за ним слідує значення сумарної швидкості в мегабітах в секунду. І чим більше це число, тим - по ідеї - роутер швидше.


В останній колонці наведена максимальна швидкість одного каналу в залежності від його ширини. Дані для Wi-Fi 4 (802.11n) наведені швидше для довідки - роутери з підтримкою тільки цього стандарту купувати немає сенсу, та й зустріти їх у продажу все важче.
Оскільки роутер ви купуєте мінімум на два-три роки, вже є сенс придивлятися саме до AX-рішень. За час його роботи і кількість пристроїв з підтримкою Wi-Fi 6 виросте, і нові моделі роутерів поспіють. А ось гнатися за Wi-Fi 6E поки не варто. Клієнтських пристроїв і роутерів для нього мало, та й ті здебільшого преміальні.

Конструкція

Як це не дивно, конструкція роутера теж важлива: не з естетичної точки зору, а з функціональної. Насамперед треба звернути увагу на габарити і орієнтацію пристрою - нині навіть моделі середнього рівня іноді страждають схильністю до гігантизму, що може стати несподіванкою після покупки. Деякі з них можна розміщувати тільки горизонтально, де-небудь на столі, інші - тільки вертикально, треті - і так і сяк, і навіть на стіну повісити можна.

Це важливо відразу з кількох причин. По-перше, в будь-якому випадку при установці треба дотримуватись рекомендацій виробника, тому що для будь-якого сучасного роутера важливо охолодження, тобто вільний доступ повітря до вентиляційних отворів, інакше він може перегрітися. По-друге, треба заздалегідь продумати, наскільки зручним буде підключення кабелів в місці установки пристрою.
Антени повинні бути правильно орієнтовані. Для зовнішніх антен це, як правило, вертикальне положення, і тут треба врахувати їхню довжину, яка зазвичай в описі не вказується взагалі. Для роутерів з внутрішніми антенами правило просте - їх треба розміщувати так, як рекомендує виробник. Наприклад, модні зараз «циліндри» не варто класти набік.

Ще один неочевидний при покупці, але більш ніж очевидний в процесі експлуатації момент - це індикація, а точніше її розташування на корпусі, читабельність, колір, яскравість і можливість відключення вручну або за розкладом. А ще що не завадить, так це наявність індивідуальних індикаторів у кожного мережевого порту, які можуть іноді значно полегшити діагностику.

Крім кнопок скидання налаштувань та налаштування блокування живлення, зазвичай є ще одна-дві кнопки, які можуть виконувати різні функції: запуск WPS для підключення до Wi-Fi нового пристрою, включення гостьовій мережі Wi-Fi, повне відключення Wi-Fi , регулювання або вимикання індикації, безпечне вилучення USB-накопичувача і так далі. Конкретний набір функцій залежить від вендора і прошивки, але зручно, коли їх можна призначати самостійно і коли хоча б одна кнопка, що використовується найчастіше, розташована на корпусі в доступному місці.

Мережеві порти

Типовий роутер має до п'яти портів RJ-45: для WAN-підключення (тобто до інтернет-провайдера) та LAN-підключень (для локальної) мережі. Цього більшості користувачів достатньо. Більш того, все частіше можна бачити роутери взагалі з двома-трьома портами, так як більша частина клієнтських пристроїв все одно підключається до Wi-Fi.

Також зверніть увагу на такі моменти:

- Вивчіть технічні характеристики і документацію на предмет можливих проблем із сумісністю. Це, зокрема, стосується інтернет-з'єднання з провайдером і, наприклад, підключення ТВ-приставки.
- Сумісність з роутером важлива і для USB-пристроїв: модемів, принтерів, накопичувачів.
- Всі неосновні можливості при виборі роутера потрібно враховувати в другу чергу. За винятком, мабуть, тільки однієї - функції автоматичного оновлення прошивки.

Наостанок можна дати ще одну дуже просту пораду з вибору роутера: беріть модель нову від відомого виробника, який давно працює на ринку. Це нічого не гарантує, але підвищує шанси, що пристрій буде мати досить сучасний клас Wi-Fi, більш досконале «залізо» і функції, а також отримає достатньої довгий термін підтримки.