Визначтеся з типом планшета

Графічний планшет переводить аналогову взаємодію з поверхнею в цифровий формат і переносить його на екран комп'ютера, мобільного пристрою або на власний дисплей. Це сучасний варіант мольберта, який можуть використовувати не лише художники, а й дизайнери, фотографи, ретушери, аніматори та монтажники.

Кожен формат підходить для різних завдань та методів роботи. Графічні планшети бувають трьох видів:

  • Звичні для більшості пристрої з робочою поверхнею та стилусом. Їх зазвичай використовують у зв'язку з комп'ютером, до якого вони підключаються через USB або бездротовим способом. Користувач малює на поверхні графічного планшета та спостерігає за результатом на моніторі ПК. Такий варіант підійде для більшості завдань як професіоналам, так і новачкам. У цій категорії доступні найбюджетніші моделі.
  • Інтерактивні аксесуари з екраном. Вони дозволяють редагувати картинку стилус прямо на сенсорному дисплеї. При цьому обробкою інформації займається пристрій, якого такий планшет підключений. Цей варіант більше схожий на традиційну роботу з полотном чи аркушем паперу. Такі моделі дорожчі за першу категорію і підходять для професіоналів у цифровому живописі та 3D‑моделюванні.
  • Графічний комп'ютер. Функціонують без підключення до комп'ютера. Це найдорожчі моделі для професіоналів. У таких гаджетах не лише встановлений інтерактивний дисплей, але й власний процесор та оперативна пам'ять. Якщо є бажання пристрій можна підключити до комп'ютера та використовувати як сенсорний монітор.Підберіть розмір активної області

При виборі планшета варто дивитися в першу чергу розмір чутливої ​​області для малювання, а не всього пристрою. Зазвичай вона відповідає форматам аркушів паперу: А6, А5, А4 та А3. Пам'ятайте, що готові зображення легко масштабуються.

Формат А6 (148×105 мм) підійде новачкам, фотографам та ретушерам. А5 (210×148 мм) — більш універсальний варіант, який знадобиться як професійним художникам, так і студентам-початківцям. Розміри А4 (297х210 мм) і А3 (420х297 мм) частіше використовують професіонали для роботи з великою кількістю деталей.

Навколо активної області планшети мають рамку. У деяких пристроях вона тонка, а в інших встановлені великі кнопки, що помітно позначається на розмірі моделі. Формат не сильно впливає на роботу з графічними редакторами, але на ширшому активному просторі зручніше промальовувати дрібні елементи — не доведеться постійно масштабувати та рухати макет.

Показник роздільної здатності для графічних планшетів без вбудованого екрана позначається величиною LPI (lines per inch). Це кількість ліній на один дюйм, яка здатна розпізнати робочу зону пристрою при пересуванні по ній стилуса.

Що вище LPI, то точніше буде виходити зображення на екрані. Для новачків достатньо моделей із показником до 2500 LPI. З таким рівнем дозволу можна користуватися всіма функціями гаджета та графічних програм. У професійній роботі з великим монітором роздільна здатність має бути вищою – близько 5 000 LPI. Для інтерактивних моделей також важливі діагональ та роздільна здатність дисплея.Враховуйте, що ви спостерігатимете картинку досить близько, тому краще вибирати модель з роздільною здатністю не нижче 1920×1080 пікселів навіть для невеликого екрана.

Ще один показник якості екрана – це густина пікселів на дюйм (PPI, pixels per inch). Чим вище значення PPI, тим краще виглядатиме картинка на екрані. Для графічних планшетів гарний варіант – від 250 PPI та більше.

Дізнайтеся про основні можливості стилуса

Стилус, або перо, для графічного планшета може бути провідним та бездротовим. Перший варіант живиться від пристрою через кабель. А другі також поділяються на два види – з батарейками та магніторезонансними. Останні працюють від активної поверхні планшета.

Магніторезонансне перо – це найзручніший, але й найдорожчий варіант. Такий стилус компактніший, ніж акумуляторний. Крім того, з ним не доведеться переживати, що він розрядиться у найвідповідальніший момент.

При виборі графічного планшета перевірте у стилуса наявність «гумки» — аналога гумки для стирання на олівці. Також потрібні програмовані кнопки для роботи в редакторах та змінні насадки у комплекті. Наконечники потрібно регулярно міняти – вони поступово стираються і можуть пошкодити робочу поверхню. Уточніть, які розхідники потрібні для конкретної моделі та їх вартість.

Важлива характеристика стилуса — максимальна висота зчитування. Вона показує, з якої відстані поверхні планшета пристрій визначає перо. Комфортне для роботи значення – не менше 6 мм. Якщо воно буде нижчим, то можуть виникати дратівливі помилки на кшталт випадкових штрихів.

Нахил пера допомагає контролювати товщину лінії та робить процес схожим на малювання олівцем. Зазвичай цей показник становить 60 градусів.

Точність роботи стилус показує похибку в міліметрах, в межах якої планшет зчитує торкання інструменту. Чим менша величина, тим більш тонкі штрихи можна робити без збільшення.

У бюджетних пристроях лінії можуть зливатися одна з одною, а у моделей середнього сегмента та у професійних точностях вистачає для дуже дрібних деталей. Зараз виробники гаджетів найчастіше пропонують точність близько 0,3 мм, чого цілком достатньо більшості творчих завдань.

Врахуйте швидкість відгуку та чутливість до натискання пера

Швидкість відгуку різні виробники позначають своїм варіантом показника: RPS (report per second), PPS (points per second) або DPS (dots per second).Ця характеристика показує, скільки точок сенсорна поверхня розпізнає на секунду або скільки разів на секунду сенсор передає комп'ютеру інформацію про те, що стилус знаходиться на його поверхні. Якщо показник низький, курсор буде переміщатися повільніше, ніж інструмент.

Чим вища чутливість, тим чуйніша поверхня і тим плавнішими будуть лінії. У бюджетних планшетів цей показник зазвичай у діапазоні від 100 до 150 пікселів, а у професійних — від 200 і вище.

Чутливість до натискання пера означає, як точно ви зможете керувати ним. Показник вимірюється у рівнях, і що він вище, то краще для детальної роботи. Залежно від чутливості до тиску можна регулювати товщину ліній, насиченість кольору, прозорість та природність тіней.
Початківцям підійде планшет з чутливістю до 2048 рівнів. Цього достатньо для скетчів та нескладних ілюстрацій. Професіоналам потрібно значення від 4 096 рівнів, щоб працювати над складним дизайном або анімацією.

Вивчіть спосіб введення

У графічних планшетів може бути два варіанти введення. Модель або розпізнає тільки торкання стилуса, або ще й визначає одночасну взаємодію з рукою.

Моделі з винятково пуховим введенням обійдуться дешевше, але в них є обмеження, які уповільнюють творчий процес. При масштабуванні та перегортанні доводиться робити багато зайвих рухів. Але для новачків цього буде достатньо: на початковому етапі немає особливої ​​необхідності часто користуватися додатковими функціями.

Сенсорно-пір'яний тип введення розпізнає множинні одночасні дотики.У цьому випадку активна область працює ще як тачпад на ноутбуці. У режимі мультитача можна переміщувати зображення пальцями, змінювати масштаб і перемикати активні файли. Моделі такого типу підходять професіоналам і коштують дорожче.

Розберіться з типом підключення

За типом підключення планшети діляться на дротові та бездротові, якщо це автономні графічні комп'ютери.

Бездротові підключення до ПК або мобільного гаджета через Bluetooth. Зазвичай у таких моделях встановлена ​​батарея, що перезаряджається, місткість якої варто враховувати при покупці. Ці пристрої дозволяють малювати не тільки сидячи за столом в одному положенні, але й лежачи на зручному дивані або в кріслі без дротових дротів. Але є свої недоліки: доведеться регулярно заряджати акумулятор, можливі проблеми зі з'єднанням та уповільнений відгук.

Дротові планшети підключаються по USB або HDMI до основного пристрою. Їм не потрібні батареї або заряджання акумулятора. Відповідний USB-порт є в більшості сучасних гаджетів, тому моделі такого типу універсальніші. Кабельне з'єднання працює швидко і не збивається на заваді. Але при цьому немає свободи у розташуванні робочого місця.

Перевірте сумісність з операційними системами

При виборі відповідного графічного планшета врахуйте, з якими операційними системами сумісне програмне забезпечення пристрою. Якщо доведеться підключати модель до різних програмних середовищ, вибирайте ту, яка працює стабільно як з Windows, так і з macOS і мобільними платформами.

У деяких випадках доведеться інсталювати драйвери вручну. Також зверніть увагу на сумісність моделі з популярними графічними редакторами на зразок Photoshop та Illustrator.

Зверніть увагу на додаткові характеристики

Важлива ергономіка стилуса та його вага. Занадто легкий інструмент може бути незручний і відчуватися неприродно, а від важкого швидше втомлюватимуться руки. Оптимальна вага пера від 16 до 22 грамів, хоча краще орієнтуватися на власні відчуття.

Зручно, коли на планшетах є гарячі клавіші. Це можуть бути фізичні клавіші на рамці навколо активної поверхні для малювання або цифрові на екрані. Їх можна запрограмувати на потрібні вам функції та швидке виконання ланцюжків дій.

Бажано, щоб планшет мав міцний корпус. У більшості моделей використовується ABS-пластик. Переконайтеся, що на поверхні немає нерівностей та пошкоджень, а також вона не скрипить при натисканні.

Для портативного пристрою врахуйте вагу. Маленькі графічні планшети важать близько 300 грамів, а великі – близько кілограма. Це важлива характеристика для тих, хто часто носитиме гаджет із собою.