Для будь-яких завдань: від роботи з громіздкими таблицями до вимогливих ігор

Процесор - це одна з найважливіших і найдорожчих деталей ПК.

Ще його називають CPU, ЦП або "каменем" на сленгу комп'ютерників. Процесор - мозок всієї збірки, він відповідає за обчислення, роботу додатків і швидкодію системи.

Хороший ЦП допоможе зробити збірку потужнішою, багатозадачнішою і довго прослужить. Вірно і зворотне: застарілий процесор у сучасній системі стане "пляшковим горлечком" для інших деталей. Тобто сповільнить весь комп'ютер і не дасть потужним компонентам розкрити можливості на повну.

Я розповім, який процесор підібрати під різні завдання, скільки на нього доведеться витратити і як не помилитися з вибором.

На що впливають технічні характеристики процесора
З технічного погляду CPU влаштований дуже складно: це спеціально вирощений кристал кремнію, усередині якого "вигравірувані" мільйони мікротранзисторів. Це маленькі перемикачі, що відповідають за обчислювальні операції. Щороку транзистори роблять меншими, на пластині їх поміщається більше, а отже, зростає обчислювальна потужність і енергоефективність чипів.

Якщо спростити, то всередині процесор складається з одного або декількох обчислювальних ядер і невеликого запасу пам'яті - кешу.

Ядро процесора виконує мільйони обчислень за секунду, забезпечуючи роботу програмам і ОС.

Що більше ядер, то більше програм комп'ютер зможе запускати і підтримувати одночасно, то швидше він справлятиметься з "важкими" завданнями на кшталт монтажу та обробки великих обсягів даних. Для базової збірки буде достатньо 4-6 ядер, CPU для професійних робочих станцій можуть мати до 64 ядер.

Тактова частота визначає швидкість роботи процесора: чим вона вища, тим швидше запускаються і працюють програми. Вона вимірюється в гігагерцах: у базових моделей вона зазвичай близько 2 ГГц, у просунутих - перевищує 4,5 ГГц. У характеристиках число ядер і потоків вказують поруч. У моделей початкового рівня зазвичай 2 ядра і 4 потоки або 4 ядра і 4 потоки. А у флагманських число потоків обчислюється десятками.

Потоки. Іноді ядро процесора досить потужне, щоб обробляти більше одного завдання одночасно. У такому разі його ділять на складові частини - потоки, за рахунок яких підвищується швидкодія комп'ютера.

Кеш-пам'ять. Усередині процесора є власний накопичувач - його називають кешем. Зазвичай він зовсім невеликий, розмір навіть у топових процесорах не перевищує 256 Мб. У цьому сховищі знаходяться копії команд процесору, які "стоять у черзі" до його обчислювальних ресурсів.

Більше кешу - швидше працюють ігри та важкі багатозадачні програми.

У кеші зберігаються найбільш часто використовувані дані. Якщо ви протягом місяця часто відкриваєте Steam, інструкції для його запуску зберігаються прямо в кеш. Це прискорює запуск і роботу програми.

У кеша три рівні, він шукає дані в них по порядку. Кожен із кешів - це фізичне сховище прямо на процесорі:

 • L1. Найшвидший вид кешу. У L1 використовується дуже дорога пам'ять, тому розмір основного кеша завжди менший, ніж у інших, найчастіше менше 1 Мб. Розмір цього накопичувача вказується на одне ядро.
 • L2. Розташований поруч із першим видом, підхоплює запити, що не помістилися в L1. Він повільніший, але обсяг доходить до 32 Мб. Використовується для зберігання інформації про процеси, які відбуваються трохи рідше. Також вказується з розрахунку на одне ядро.
 • L3. У цього кеша найбільший об'єм - аж до сотень мегабайт. Він повільніший за інші види кешу, але в рази швидший за звичайну оперативну пам'ять. На відміну від двох попередніх видів кешу, вказується загалом на всі ядра процесора.

Здебільшого виробники роблять акцент тільки на L3, розмір якого відчутно різниться у різних моделей процесорів. Про параметри L1 і L2 більшості користувачів можна не замислюватися, оскільки порівнювати їх між різними чіпами практично марно.

Є й четвертий рівень пам'яті процесора, який уже не вважається кешем, - оперативна пам'ять.

Під час роботи процесор може підхоплювати дані і завдання з кешу миттєво, а на звернення і підвантаження даних з "повільної" оперативної пам'яті потрібен час. Тому в іграх, де одночасно потрібно виконувати багато різних інструкцій, великий кеш забезпечує максимально плавний геймплей без пригальмовувань. Для більшості побутових і офісних завдань на кшталт месенджерів, браузера і роботи з документами розмір кешу майже не важливий.

Ось як розмір кешу впливає на продуктивність в одній і тій самій грі. Як приклад - вимогливий Cyberpunk 2077 на ультраналаштуваннях з найпотужнішою відеокартою NVIDIA RTX 4090.

Техпроцес. Технології виробництва процесорів постійно вдосконалюють, щоб чипи споживали менше енергії та швидше працювали, але не перегрівалися. Головний спосіб прискорити процесор - це зменшити розмір транзистора.

Якраз на це і вказує техпроцес - його вимірюють у нанометрах, або нм, але числа безпосередньо не пов'язані з величиною компонентів усередині процесора. У 2023 очікується анонс 3-нанометрових процесорів від Apple і Intel. Актуальні техпроцеси сучасних CPU - 5-нанометрові, 7-нанометрові та 9-нанометрові.

У звичайному житті техпроцес навряд чи розповість про процесор щось нове, оскільки його покоління набагато зрозуміліше відстежується за назвою. А потужність - за кількістю ядер, їхньою частотою і кількістю потоків.

Сокет. ЦПУ потрібно спілкуватися з іншими компонентами комп'ютера. Для цього він підключається до материнської плати через спеціальний роз'єм - сокет. Якщо сокети не співпадуть, процесор просто не вийде вставити в ПК.

Актуальний сокет у процесорів Intel - LGA1700, у AMD - AM4 і AM5. AMD змінює кріплення набагато рідше за Intel. Новий сокет AM5 випустили наприкінці 2022 року, але на ринку все ще багато чипів під минулий AM4.

Оперативна пам'ять. Простежте, щоб процесор підтримував оперативну пам'ять. У характеристиках моделі завжди вказано, який стандарт пам'яті можна встановлювати в збірку: старіший DDR4 або свіжий DDR5.

Більшість процесорів Intel останнього покоління підтримують обидва формати, а AMD тільки DDR4 або DDR5 - залежно від покоління.

Вбудована відеокарта. Серйозна перевага в недорогих збірках - вбудований у процесор відеочіп. Звичайно, позмагатися з окремими - дискретними - відеокартами у нього не вийде, але в невимогливі ігри пограти буде можна.

Якщо комп'ютер працює на інтегрованій відеокарті, монітор підключається безпосередньо до материнської плати. Перевірте, щоб на ній був роз'єм HDMI або DisplayPort для підключення.

На що вказує виробник і серія процесора
Виробник. Процесори для більшості настільних ПК виробляють дві компанії: Intel і AMD. Популярні процесори також виробляє Apple, але їх неможливо купити окремо, вони продаються тільки в складі комп'ютерів Mac. У 2023 році немає критичної різниці між Intel або AMD: ентузіасти постійно сперечаються, але на ділі обидва виробники можна порівняти і приблизно однаково хороші в тих завданнях, для яких призначені.

Серія процесора - це група моделей, близьких за потужністю і призначенням. Раніше компанія випускала процесори серій Pentium і Celeron, але тепер всі моделі називаються однаково - Intel Core. Серії Intel називаються Core i3, i5, i7 і i9 - що більша цифра, то просунутіша і потужніша модель у межах свого покоління.

У AMD принцип схожий: Ryzen 3, Ryzen 5, Ryzen 7 і Ryzen 9. Екстрапотужні моделі випускаються під брендом Threadripper, Xeon і EPYC. Бюджетні - у серії Athlon.

Детальніше вникнути в потужність конкретних процесорів і порівняти їхню продуктивність можна в одному із сотень бенчмарків. Наприклад, із сайту Tom's Hardware.

Різні завдання спираються на різні характеристики процесора, тому в кожної моделі є своя спеціалізація:

 • Intel Core i3 і AMD Ryzen 3. Для офісних завдань та ігор на середніх налаштуваннях.
 • Intel Core i5 і AMD Ryzen 5. Для робочих завдань і більшості сучасних ігор. У них не дуже багато ядер, але стабільна частота, і вони менше нагріваються.
 • Intel Core i7 і AMD Ryzen 7. Для ігор на ультраналаштуваннях і професійної роботи з графікою, великими обсягами даних і звуком.
 • Intel Core i9 і AMD Ryzen 9. Для роботи з аналізом великих даних, стримінгу ігор і складних завдань на кшталт інженерного проєктування.

Як прочитати назву процесора
Багато що про процесор можна дізнатися з назви. Ось як вона будується:

 • Бренд - Intel або AMD.
 • Назва серії - Core, Pentium, Ryzen, Xeon, Threadripper. Для ігор і домашнього використання рекомендовані тільки моделі Intel Core і AMD Ryzen. Решта або занадто слабкі, або призначені для індустріального використання.
 • Серія процесора - Core i5, Ryzen 7.
 • Покоління - i7 13ххx, Ryzen 7ххx. Чим більше перше число в індексі моделі, тим новіший чіп. У 2023 році актуальні чіпи Intel 12 і 13 покоління, а у AMD - 5 і 7.
 • Модель - i7 хх750x, Ryzen 3 x400x. Чим більше число, тим потужніший чіп у своїй лінійці. Наприклад, Core i5 12400F слабший і дешевший, ніж Core i5 12600К.
 • Суфікс - буква в кінці позначає призначення чипа, цей параметр дуже важливий. Наприклад, моделі Intel з буквою F продаються без вбудованої відеокарти і коштують дешевше за інші.

Під час купівлі в магазині електроніки можна зіткнутися з позначками BOX або OEM. Це варіанти пакування і комплектації:

 • BOX - це процесор у красивій коробці, найчастіше з кулером у комплекті. Кулер - обов'язкова частина збірки, але для потужного процесора його в будь-якому разі доведеться докуповувати окремо. Ще на BOX діє збільшена гарантія від виробника, але в Росії вона з 2022 року не працює. Тож і BOX-процесори брати немає сенсу.
 • OEM - це просто чіп у пластиковій упаковці або пухирчастій плівці, охолодження не додається. У таких моделей зазвичай рік гарантії.

До потужних дорогих процесорів кулер найчастіше не кладуть навіть у BOX-версії. Річ у тім, що вони виділяють багато тепла і вимагають громіздких і дорогих систем охолодження. У більшості випадків кулер із коробки не впорається з піковою потужністю процесора, краще купити його окремо.

Як підібрати охолодження процесора
Процесор - це деталь ПК, яка працює постійно. Під навантаженням будь-які мікрочіпи нагріваються і виділяють тепло. Боротися з нагріванням покликаний кулер, головне - підібрати відповідну модель.

Види кулерів. Охолодження буває:

 • Повітряне - до процесора кріпиться радіатор з вентилятором і відводить тепло. Потужне повітряне охолодження зазвичай громіздке - його краще встановлювати у великі корпуси, в яких багато місця.
 • Водяне - до процесора кріпиться насос, радіатор і дві трубки. Процесор охолоджується за рахунок обміну рідини. Ще такий спосіб називають СВО або СВО - система рідинного або водяного охолодження.

Водяне охолодження зазвичай дорожче, але трохи тихіше: вентилятори крутяться повільніше, їх менше чутно.

Енергоспоживання. Кожен процесор нагрівається по-різному, тому до нього потрібно підібрати досить потужний кулер. За енергоспоживання і нагрівання процесора відповідає одна величина - TDP, або Thermal Design Power. Вона вимірюється у ватах і визначає:

 • Скільки потужності споживає процесор - це потрібно, щоб вибрати оптимальний блок живлення для збірки.
 • Скільки тепла він виробляє - це потрібно, щоб вибрати відповідний кулер.
 • TDP завжди вказується в характеристиках процесора. Іноді в графі пишуть два числа - побільше і поменше. Перше означає виділення тепла при звичайній роботі, а друге - при високому навантаженні в іграх і професійних програмах.

Орієнтуйтеся на більш високе число, а кулер купуйте із запасом у 20-30%, щоб його точно вистачило навіть за високого навантаження на ЦП.

Сумісність. Незалежно від того, вибираєте ви повітряне або водяне охолодження, переконайтеся, що воно влізе в системний блок і не завадить встановленню оперативної пам'яті та відеокарти.

Перевірити сумісність варто і з сокетом на материнській платі. У більшості виробників є перехідники для встановлення кулерів і на процесори Intel, і на AMD, але все одно уточнюйте це перед покупкою.

Який процесор вибрати для різних завдань
За потужністю процесори порівнюють у бенчмарках - спеціальних програмах, які сильно навантажують чип. Процесорні тести бувають різні, кожен підходить для певного завдання.

Показання з різних бенчмарків збираються в один рейтинг. Таких добірок процесорів за потужністю дуже багато - спиратися у виборі можна на порівняння авторитетних експертів і видань. Зарубіжні рейтинги: Tom's Hardware, PC Magazine і IGN.

Ось з якими завданнями впораються різні збірки:

 • Базова - робота з документами, веб-серфінг, перегляд фільмів і нескладні або застарілі ігри.
 • Ігрова - робота з графікою, звуком, важкими таблицями і просунутими іграми на високих налаштуваннях.
 • Робоча - робота з величезними обсягами даних, мережеве адміністрування і будь-які ігри.

Під час вибору процесора можна приблизно орієнтуватися на показники Cinebench.

Як вибрати процесор у базову збірку
Перевірити пошту, подивитися фільми, написати есе або робочий звіт, відредагувати невелику таблицю. Процесори для таких збірок найбюджетніші.

Незважаючи на невисокі вимоги до ЦП, найбюджетніші або застарілі моделі купувати не потрібно. Якщо відкрити десяток вкладок у браузері і кілька важких презентацій, слабкі моделі просто не витримають навантаження і будуть гальмувати.

Важливі характеристики:

 • Ядер - 4-6. Для мінімальної багатозадачності цього вистачить. Чотириядерні моделі без проблем справляються з нескладними іграми, фільмами і роботою.
 • Частота - 3 ГГц і вище.
 • Вбудована відеокарта. Збірка бюджетна, а отже, потрібно максимально уникнути переплати за додаткові деталі.

У збірку для базових завдань рекомендую поставити Intel Core i3-12100. Він справляється з повсякденними завданнями не гірше за свого аналога з наступного покоління, але коштує менше.

Модель підтримує оперативну пам'ять DDR4 і DDR5. У CS:GO такий процесор без відеокарти видає стабільні 60 FPS.

Альтернатива: Ryzen 5 5600G. Ядер і потоків процесору вистачає для швидкої роботи з даними та фільмами. Процесор підтримує тільки оперативну пам'ять DDR 4. У CS:GO 5600G видає понад 100 FPS.

Коротко: як вибрати процесор

 • Зверніть увагу на кількість ядер і тактову частоту. "Ядерність" визначає, наскільки багатозадачним виявиться комп'ютер, а частота вирішує, наскільки швидко будуть запускатися програми.Виберіть виробника - Intel або AMD. У 2023 році неважливо, кого з них обирати. За ключовими параметрами виробники схожі, різниця тільки в унікальних технологіях, енергоспоживанні та підтримці оперативної пам'яті.
 • Не забудьте про кулер. Краще не покладатися на варіант із коробки, якщо ви купили BOX-версію. Його, найімовірніше, не вистачить для роботи при високому навантаженні.
 • Перевірте сумісність з іншими деталями. Переконайтеся, що блок живлення витримає потужність процесора, його сокет підійде до материнської плати, а тепло, що виділяється, зможе повністю відвести кулер.
 • Загляньте в Cinebench. Це тест для процесора, який допоможе зрозуміти, як легко він впорається з навантаженням. Одноядерна продуктивність вказує на те, як швидко працюватимуть прості програми. Багатоядерна - на те, наскільки стабільно працюватиме одночасно кілька додатків.