Геймпад, як засіб взаємодії між гравцем і грою, існує вже досить давно. Багато хто керував Маріо, що біжить просторами казкового світу, або бравим воякою в Contra, за допомогою пластикового прямокутника з кнопками.

Відтоді багато води утекло, геймпади стали набагато різноманітнішими, функціональнішими й ергономічнішими. Тож не дивно, що в сьогоднішньому світі вибір контролера може стати не пустим завданням. Варіантів багато, піди, розберися, в чому відмінності і який підійде саме вам. Але все-таки давайте спробуємо.

Цільова платформа
У сьогоднішньому світі існує достатня кількість різних ігрових платформ, і не дивно, що контролери для них також відрізняються. Тому спочатку необхідно вибрати, з якою з них ви будете використовувати геймпад.

Незважаючи на це, виробники намагаються робити відносно універсальні моделі, які підходять до різних пристроїв. Наприклад, геймпад може підходити одночасно і для ПК, ігрової приставки і для андроїд пристрою. Вибираючи контролер для ПК, ознайомтеся також зі списком підтримуваних операційних систем.

Але на жаль, бувають пристрої, до яких немає універсальних моделей (наприклад, деякі ігрові приставки Nintendo).

У вас може виникнути закономірне питання: чому не об'єднати обидва API в одному пристрої? Виробники також задавалися ним і випустили моделі, які можуть працювати в будь-якому з цих стандартів за вашим бажанням. Для цього необхідно всього лише використовувати перемикач, розміщений на тильному боці пристрою. Практично й іноді дуже корисно.

Спосіб підключення
Важливий параметр, що також залежить від того, до якої платформи ви купуєте геймпад.

Фундаментально розрізняється на 2 види:

 • Дротове підключення. Для такого під'єднання використовуються USB (наприклад, у ПК) або пропрієтарні роз'єми (наприклад, для Nintendo Switch). Бездротовим підключенням є Bluetooth (ПК, Android, iOS), або використовуються спеціальні (фірмові) приймачі (XBOX 360/ONE).
 • Бездротове підключення. Воно виграє в плані зручності, можна розвалитися на дивані або в кріслі і зануритися в улюблену гру. Але такі пристрої залежні від вбудованого елемента живлення (знімного або незнімного), тому періодично їх потрібно заряджати або міняти батарейки. Дротове ж допоможе заощадити або використовується там, де не передбачені інші варіанти.

Не дивно, що багато моделей поєднують у собі обидва варіанти під'єднання, що дає більшу свободу вибору гравцеві і позбавляє геймпад від простоїв на зарядці.

Матеріали та колір
Якісні матеріали впливають на зручність використання і довговічність пристрою. Якісний пластик дає змогу позбутися люфтів і зазорів. Протиковзкі матеріали, застосовані в місцях хвата (і на стіках), підвищують його зручність, особливо коли долоні потіють під час довгих і напружених ігрових сесій. Крім того, пристрій з якісних матеріалів, набагато приємніше тримати в руках, ніж дешеві вироби.

Форма та ергономіка
Незважаючи на те, що більшість геймпадів, на перший погляд, схожі один на одного, існують 2 основних табори:

 • DUALSHOCK і моделі, створені за його образом і подобою;
 • XBOX controller і йому подібні.

Перші компактніші, і більше підійдуть для середніх і невеликих долонь, другі - для середніх і великих. Також у них різниться форма корпусу, і найголовніше - положення аналогового стіка і хрестовини (D-pad).
Звичайно, існують моделі, які поєднали відмінні риси від двох пристроїв одразу. Але це лише сприяє тому, щоб людина підібрала зручний саме для неї пристрій, оскільки ергономіка завжди була суто індивідуальною характеристикою.

Тип контролера

Різноманіття ігрових контролерів велике, воно не обмежується тільки геймпадами, нехай вони і складають основну масу. Виробники випускають і стандартні геймпади, і спеціалізовані контролери, як наприклад PlayStation Move для PS3/4.
А як вам тандем спеціальної мишки і геймпада, на вигляд схожого на половинку від звичайного?
Є також контролери, створені для певного жанру - наприклад, для файтингів, звані в побуті "Хітбоксами".
Вибір типу контролера залежить від зручності і набору функцій, які ви хочете отримати в результаті.

Наявність аналогових стіків
Незважаючи на існування аналогових стіків уже понад два десятки років, деякі недорогі геймпади не оснащуються ними. Купувати такі моделі слід лише в тому випадку, якщо ви точно знаєте, що будете грати в ігри, в яких вони не підтримуються. Наприклад, для емуляторів Dendy, Sega, SNES і деяких інших.
Механіка безлічі ігор фундаментально зав'язана на використанні аналогових стіків і без них або взагалі не вийде пограти, або робити це буде дуже незручно.

До речі, для більшої зручності користування, на аналогові стіки можна купити спеціальні насадки ("грибки"). З їхньою допомогою можна змінити форму верхньої частини, її рельєф і протиковзкі властивості.

Додаткові та програмовані кнопки
Додаткові кнопки зустрічаються досить давно, а ось програмовані ще не поширені так сильно. Їхню корисність важко переоцінити.

Додаткові кнопки можуть дублювати окремі елементи керування або виконувати допоміжну функцію - змінювати кількість спрацьовування клавіш під час натискання (натиснули на кнопку 1 раз, а спрацювало так, ніби натиснули 3 рази).

На ПК програмовані кнопки, за допомогою комплектного програмного забезпечення, можна налаштувати на виконання різних функцій: дублювання інших кнопок геймпада, призначити потрібну функцію/дію або записати і присвоїти макрос. Це відкриває безліч можливостей, але ціна подібних пристроїв досить висока.
І асортимент, як згадувалося, невеликий.

Наявність вібрації
Оснащення контролерів вібромоторами було маленькою революцією в ігровій індустрії і слугувало для передачі зворотного зв'язку гравцеві. За допомогою цього нехитрого нововведення було досягнуто глибоке залучення в ігровий процес. Вібрація використовується як реакція на різні ігрові події. Наприклад - пропущені удари у файтингах, зіткнення в перегонах або для створення більшої напруги в особливі моменти гри. Зазвичай позбавлені такої функції лише зовсім бюджетні моделі. Ті гравці, кому вібровіддача не потрібна, можуть відключити її в налаштуваннях гри або спеціальною кнопкою на самому контролері.

Поради щодо вибору потрібного геймпада

 • Плануючи купівлю контролера, визначте, з якими пристроями ви будете його використовувати: персональний комп'ютер, Android або iOS мобільний пристрій, ігрові приставки, або одразу з декількома.
 • Буде контролер дротовим або бездротовим, залежатиме не тільки від ваших уподобань, а й зрідка від конкретної ігрової платформи. Ціна бездротових моделей трохи вища, ніж у дротових.
 • Купуючи геймпад для ПК, рекомендуємо брати варіант з підтримкою Xinput, оскільки такі геймпади будуть коректно працювати практично у всіх іграх. 
 • Також вас можуть зацікавити моделі з підтримкою обох режимів.
 • Моделі з підтримкою тільки DirectInput не такі хороші. Але якщо раптом вам сподобався/підходить за зручністю варіант з підтримкою тільки такого API, то в переважній більшості випадків такий геймпад можна змусити працювати як Xinput модель, за допомогою спеціального ПЗ - емулятора. Програми та керівництва по роботі з ними в мережі досить поширені.
 • Підбираючи контролер для ігрових приставок, чи то моделі Sony - Playstation 3, Playstation 4, або Microsoft XBOX ONE, знайте, що здебільшого вони сумісні й з іншими платформами. Зверніть увагу на список сумісності у конкретної моделі.
 • Контролери для Nintendo Classic, Wii U, Switch сумісні тільки зі своїми приставками, і можуть своїм виглядом разюче відрізнятися від інших геймпадів.
 • Для iOS девайсів буде краще вибір геймпада з бездротовим підключення по Bluetooth. Це підвищить і зручність використання, і розширить список сумісних пристроїв, і заощадить ресурс порту підключення на телефоні/планшеті. У комплекті до таких моделей може йти спеціальний тримач для закріплення телефону, що дасть змогу грати, наприклад, у поїздках.