Розібратися в сучасних мишках часом буває дуже непросто. На одній десяток кнопок, на іншій два джойстики, та ще й важіль якийсь тут зліва... Упс, зламався. Вибачте, а це гарантійний випадок? А в голові після всього цього лише одна думка: "Та мені потрібна просто хороша миша! З нормальною і простою формою, а також людською ергономікою. І точним сенсором! Ну, правда, хочеться, щоб у руці сиділа добре, та й зовні мала привабливий вигляд... Ну і програмне забезпечення дуже бажано, а то як же без нього налаштувати мишу?" Усе це дуже знайомо.

Всього й одразу не буває, проте можна підібрати мишу, яка за наявності певних цілей задовольнить більшість ваших потреб. У чомусь ігрові миші схожі між собою - гарна якість збірки і матеріалів; грамотна технічна база, продумана ергономіка і так далі. Однак імениті виробники мають у своєму арсеналі багато гідних моделей, і коштують всі ці мишки чималих грошей. Тому в статті я розповім про всі основні аспекти, на які слід звернути увагу під час вибору ігрової миші.

Форма
Форма - перше, на що слід звертати увагу. Що зручніше тримати мишу, то приємніше грати і працювати за комп'ютером. Якщо миша зручно лежить у руці, то все інше не дуже важливо. І тут уже не вирішуватимуть ні сенсор, ні матеріали, ні якість збірки. Форма миші - суб'єктивний фактор, тому неможливо вибрати мишу, ґрунтуючись тільки на технічних характеристиках і сухих даних. Так само як і на чужій думці. Ідеальної форми просто не існує - для кожного вона своя. І слідуючи своїм уподобанням можна вибрати підібрати ту мишу, яка буде найближче до заповітного ідеалу.

За типом форми миші діляться на два основних типи - ергономічні та симетричні (також вони називаються "Ambidextrous"). Перші миші також можна назвати асиметричними, оскільки вони виконані з урахуванням особливостей тільки однієї руки (правої або лівої). Другі ж мають однакове виконання як з лівого, так і з правого боку, тому їх можуть використовувати як правші, так і лівші.

За розмірами миші можна розділити на великі, середні та маленькі. Маленькі миші досить компактні, і вони зручніші під час роботи з ноутбуком, ніж в іграх. Оптимальним вибором буде миша середнього або великого розміру, адже їх зручніше тримати всією рукою. І тут усе залежить від вашого хвата. Якщо любите класти долоню на мишу цілком - миша великих розмірів буде кращою; якщо ж любите чіпку хватку пальцями, то миша середніх розмірів цілком підійде під ваш хват.

Сенсор
Сенсор - друга після форми складова, на яку слід звертати найпильнішу увагу. Є в ігровому сегменті один стереотип щодо роздільної здатності сенсора: що більша dpi - то краще. Це не так. Важливішим є сам тип і модель сенсора, а також його технічні характеристики, адже від нього залежить якість зчитування, іменована трекінгом. Що кращий трекінг, тобто що краще миша зчитує поверхню, то точнішим буде відстеження будь-яких переміщень. Мовою шутерів: тим точніше ви роздаватимете хедшоти і здійснюватимете різкі ривки і будь-які розвороти.

Роздільна здатність сенсора завжди позначається в dpi, хоча можна зустріти інші найменування (dpi, cpi, ppi). Усе це одне й те саме, просто називається по-різному, і означає роздільну здатність сенсора - кількість точок на дюйм. Якість роботи сенсора безпосередньо пов'язана з його технічними характеристиками. Що вищі ці характеристики, то точніше працює сенсор. І не варто забувати просте і корисне правило: хорошому сенсору - хороший килим.

Сенсори діляться на три типи:

  • оптичні світлодіодні
  • оптичні лазерні
  • лазерні сенсори (що працюють за технологією доплерівського зсуву, іноді вони також іменуються "справжнім лазером")

Основними параметрами будь-якого сенсора є:

  • швидкість (ips)
  • прискорення (g)
  • кількість кадрів на секунду (fps)

Якому сенсору віддати перевагу і чому?

Оптичний світлодіодний (їх називають просто оптичними). Найпопулярніший тип сенсора, що встановлюється в мишки. Він вирізняється універсальністю і безпроблемністю - спрацьовуються з більшістю килимів, а також у них спостерігається найменше проблем при зчитуванні. Топові моделі оптичних сенсорів якнайкраще показують себе в ігровому плані - вони мають чудовий трекінг, низьку дистанцію відриву від поверхні, водночас у них немає різних недоліків на кшталт акселерації, кутового прив'язування і деяких інших недуг, притаманних бюджетним моделям або іншим типам сенсорів. Чудовий універсальний варіант для шутерів і повсякденної роботи за комп'ютером, зокрема й під час роботи з графікою.

Оптичний лазерний (вони іменуються просто лазерними). Менш популярний тип сенсорів, який відрізняється роботою практично на будь-якій поверхні, а також зниженим енергоспоживанням. На відміну від оптики, лазерні сенсори мають деякі недоліки на кшталт неусувної акселерації, що призводить до незначних втрат у трекінгу, і тому це може бути критичним в іграх, де потрібна максимальна точність сенсора. Завдяки всеїдності та низькому енергоспоживанню ці сенсори ставлять у бездротові миші, але загалом вони програють хорошій оптиці. Для лазерного сенсора кращі жорсткі типи поверхонь (пластикові килими).

Лазерний (Doppler Shift, іменується іноді як "справжній лазер"). Цей тип сенсора зустрічається рідше, тому іноді його плутають з оптичним лазерним сенсором. Технічно це найдосконаліші сенсори на ринку, проте вони вимогливі до прошивки, і тому не кожна компанія береться встановлювати їх у свої мишки. До того ж у них є кілька недоліків, через які вони мають "примхливу" поведінку і набагато вимогливіші до поверхні, ніж вищенаведені варіанти. Наразі це не дозволяє їм стати масовим продуктом на ринку, хоча потенціал цих сенсорів неймовірно великий.

При виборі миші важливо приділити увагу не тільки формі, а й моделі сенсора, встановленого в неї. З цієї причини професійні гравці та кіберспортсмени часто обирають мишки з найкращим оптичним сенсором, але ставлять на ньому помірні значення dpi, які знаходяться в діапазоні від 400 до 1600 dpi. У цьому діапазоні сенсори працюють найкращим чином, у них не спостерігається помилок або неточностей у зчитуванні, а потенціал сенсора з його технічними параметрами розкриваються на максимум можливого.

Ергономіка
Ергономіка миші - суб'єктивний фактор, який індивідуальний для кожної людини. Ергономіка нерозривно пов'язана з цілісним сприйняттям форми, однак тут мова піде про окремі деталі виконання миші. Простіше кажучи, ергономіка - це те, як продумано ті чи інші елементи управління, з яких матеріалів зроблено мишу, яка в неї маса, кабель та інші дрібниці, які роблять пристрій доброзичливим для користувача.

  • Елементи управління. Стандартний набір будь-якої ігрової миші містить щонайменше 5 елементів управління: основні, бічні кнопки і колесо. Любителям шутерів і простих пристроїв цих кнопок буде достатньо, тоді як людям, які часто грають у MMORPG або MOBA, а також працюють у складних програмах, може знадобитися значно більша кількість кнопок. Цікавою тенденцією останнім часом стало створення мишок, де можна налаштовувати елементи пристрою на свій розсуд - можна налаштувати масу, замінити або зовсім прибрати бічні кнопки, а також трансформувати ту чи іншу частину миші для зручнішого хвата.
  • Матеріали. При створенні ігрових девайсів будь-який виробник прагне створити мишу з практичних матеріалів. Переваги матеріалів ігрових мишок очевидні: приємні тактильні відчуття, практичність і простота в догляді, чіпкість у руці, що особливо важливо під час напруженої гри, а також привабливий зовнішній вигляд. Для цього використовуються різні види покриттів: фарбований пластик, софт-тач пластик, звичайний матовий пластик, глянсовий пластик, прогумоване покриття і гумові накладки. Ці матеріали зустрічаються найчастіше, і вони можуть бути як гладкими, так і фактурованими.
  • Маса і кабель. Маленька маса дає змогу з легкістю контролювати мишу на килимі, що актуально під час гри в шутери. Водночас є користувачі, які віддають перевагу важчій миші, оскільки так вона "добре відчувається в руці". Це дослівна фраза багатьох людей, які віддають перевагу важким мишкам. Сюди ж можна віднести і кабель. Кабелі бувають в обплетенні і без неї, тонкими і товстими, і вони частково впливають на гру. Тонкий кабель не відчувається під час різких зсувів миші, а обплетення дає змогу зберегти його цілим і неушкодженим, тоді як товстий дріт може завадити грі, позбавляючи частини свободи рухів, або ж просто тягнучи мишу за собою.

Особливості та можливості
Програмне забезпечення і вбудована пам'ять для зберігання налаштувань.
Відомі виробники підкріплюють свій пристрій ПЗ, за допомогою якого можна детально налаштувати кнопки і деякі технічні параметри миші (наприклад, поміняти чутливість, відкалібрувати мишу або налаштувати частоту опитування порту). ПЗ стане в нагоді тим, хто хоче налаштувати макроси або перепризначити стандартні кнопки миші на більш зручні для себе. А вбудована пам'ять дасть змогу зберегти всі налаштування всередині миші, щоб при підключенні пристрою до іншого комп'ютера ці налаштування можна було викликати з пам'яті миші.

Незвичайні фішки. Виробники часто придумують дуже зручні штуки, які істотно спрощують ігровий і робочий процес, і у кожного виробника вони свої. Так, компанія SteelSeries стала оснащувати останні моделі своїх мишей вібромоторами і дисплеями, які дають суттєві переваги в тих же шутерах, а Logitech відзначилися створенням інерційного колеса, що дає змогу промотувати безліч сторінок разом. Інші приклади - можливість зміни сенсора, аналогові елементи управління і навіть джойстики, а також модифікація миші за допомогою заміни бічних кнопок і панелей у миші.

Технічне оснащення і якість збірки. Часто від встановлених компонентів і залежить надійність і довговічність девайса, до того ж вони відповідають за тактильні відчуття при натисканні кнопок і прокручуванні колеса. Це стосується мікроперемикачів під основними і бічними кнопками, а також типу використовуваного енкодера біля колеса. Не менш важливим є якість збірки у миші - в ігрових мишей цей параметр перебуває на дуже хорошому рівні, оскільки до них висуваються підвищені вимоги. З урахуванням вартості такі пристрої повинні виправдовувати покладені на них очікування. Тут уже все залежить від компанії, і передові виробники периферії мають досить жорсткий контроль якості.

Зовнішній вигляд
Зовнішній вигляд - другорядний параметр, який може зіграти свою роль при виборі ігрової миші. Комусь подобається агресивне і наворочене виконання, а хтось, як істинний естет, обирає лаконічність і аскетизм з мінімумом оформлювальних елементів. Зовнішній вигляд залежить від використовуваних видів пластику, і найчастіше зустрічаються чорні мишки у всіляких варіантах виконання. Однак дехто віддає перевагу пристроям, що виділяються, тому завжди можна знайти мишу в якомусь яскравому і соковитому забарвленні. Якщо хочеться зібрати набір девайсів у єдиній колірній стилістиці (наприклад, у білій), то в цьому разі чорна миша матиме недоречний вигляд.

Останнім часом вкрай широкі можливості для персоналізації дає RGB-підсвічування, яким оснащуються багато ігрових мишей. Таке підсвічування працює в усьому колірному спектрі, часто проходячи через увесь корпус пристрою, що має дуже незвичний вигляд і запам'ятовується, особливо в нічний час. А різні світлові ефекти дають майже безмежний простір і свободу для фантазії при облаштуванні робочого місця. До того ж багато виробників пропонують комплексну систему підсвічування для взаємодії різних пристроїв між собою. 

Бездротові миші
Це просто нове слово в жанрі! Спроби створити продуктивні і точні ігрові миші ведуться вже не перший рік, але тільки за останній рік вдалося досягти по-справжньому вражаючих результатів. Раніше всі бездротові миші важко було назвати ігровими, оскільки вони мали цілу низку проблем: бюджетний і непродуктивний сенсор, затримки під час передавання даних, велику масу, нетривалий час роботи. До того ж "ігрові" варіанти коштували величезних грошей, ніяк не порівнянних з їхньою якістю.

Останнім часом на ринку бездротових ігрових девайсів спостерігається підвищена активність. Прихід деяких компаній ознаменував нову еру бездротових мишей, оскільки їм вдалося приборкати кращий оптичний сенсор і позбутися всіх недоліків минулих бездротових мишей. Тепер такі девайси мають помірну масу, відносно чималий час роботи, у них відсутні затримки під час передачі даних, а коштують вони трохи дорожче за дротових побратимів. Дроти, звісно ж, нікуди не подінуться - інакше як заряджати мишу? Однак такі зміни здатні найближчим часом подарувати нам світле майбутнє бездротових ігрових девайсів.

Висновок

Найголовніше, на що слід спиратися при виборі миші - форма і сенсор. Дві найважливіші складові, від яких залежить вся зручність роботи з пристроєм. Форма йде на чолі, а слідом за нею - сенсор. Все інше - на ваш смак і розсуд. Щоб знайти свою мишу, спирайтеся на свій минулий досвід володіння різними мишками. Тип форми, хват, розміри - все це впливає на вибір миші. Прикиньте тип форми, розміри миші, а також хват, який для вас найзручніший, - усе це допоможе зрозуміти, що вам подобається і не подобається в нинішній мишці. Наприклад, якщо завжди подобалися ергономічні миші, а від симетрії руку верне, то є сенс дотримуватися ергономічних мишей. Обрати мишу суто за технічними параметрами - довжина долоні та інші - неможливо, тому єдина безпомилкова порада - пробуйте. Усе, що допоможе при виборі миші - ваш особистий досвід і відчуття.

Ігрових мишок зараз дуже багато, тому знайти зручну форму не так вже й важко, тому завжди бажано мати уявлення, чого ще ви хочете від миші. Матеріали, маса, зовнішній вигляд, наявність тих чи інших елементів управління, а також технічне оснащення і програмне забезпечення - всі ці фактори також можуть сильно вплинути на подальший вибір пристрою. Чим більше конкретних вимог, тим менше варіантів при виборі, але тим більша ймовірність знайти саме ту мишу, яка ідеально підійде вам. З урахуванням останніх тенденцій, цілком можливо, перевага перепаде на бездротові миші.

І тому тут буде корисним згадати про ціну. Ціноутворення ігрових пристроїв не завжди буває логічним - витрати на пристрій, маркетинг, ПЗ та інші особливості завжди входять у кінцеву вартість девайса. Тож порада тут проста - вибирати те, що більше подобається. Адже один раз правильно обраний пристрій, нехай і дорогий, подарує вам задоволення від використання на довгі роки вперед.